CHEMSEX

CO TO JEST CHEMSEX


CHEMSEX to nowe zjawisko które od kilku lat pojawiło się na świecie i zatacza coraz szerszy krąg również w Polsce.

CHEMSEX jest to bardzo specyficzna forma przyjmowania substancji zmieniających świadomość w celu zwiększenia doznań seksualnych. Substancje te przyjmowane są przed albo w trakcie kontaktów seksualnych szczególnie przez mężczyzn mających seks z mężczyznami (MSM). Kontakty seksualne pod wpływem środków zmieniających świadomość dotyczą używania jakiejkolwiek kombinacji substancji zawierających trzy specyficzne związki chemiczne (chems) takie jak: metaamfetamina, mefedron i GHB. Substancje te podawane są w różnej formie, także dożylnej, co zwiększa ryzyko zakażenia chorobami krwiopochodnymi.

Europejska definicja obejmuje specyficznie grupę MSM, która znacznie częściej narażona jest na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, szczególnie HIV i HCV. Wśród mężczyzn mających seks z mężczyznami odnotowuje się większą liczbę partnerów seksualnych niż w grupie osób heteroseksualnych.

CHEMSEX często łączony jest z nowymi technologiami, jak aplikacje m.in. telefoniczne służące do szybkiego znalezienia partnera seksualnego. Zamieszczane tam ogłoszenia na profilach społecznościowych zawierają dane dotyczące preferencji seksualnych, jak również dają możliwość zaznaczenia preferowanych kontaktów pod wpływem ww. środków.

Chemsex zbiera też coraz większe żniwo. Przyjmowane substancje wpływają nie tylko na funkcje seksualne, ale również na ośrodkowy układ nerwowy. Jego uszkodzenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian np. zaburzeń mowy czy psychoz. Mieszanie substancji oraz brak pewności co właściwie przyjmujemy powoduje brak możliwości przewidzenia wszystkich skutków.

Chemsex często odnosi się do kontaktów seksualnych, które niekiedy mogą być odbywane przez kilka dni. Zażywanie substancji zaczyna się np. w piątek i przez cały weekend podejmuje się kontakty z różnymi partnerami seksualnym. W tym czasie, na skutek zażytych substancji, organizm nie potrzebuje zbyt wiele snu ani jedzenia. Jest sztucznie pobudzony. Znaczne pobudzenie seksualne pozwala na podejmowanie dłuższych, bardziej zróżnicowanych kontaktów, z większą ilością partnerów seksualnych. Substancje te wpływają też na zmniejszenie lęku przed chorobami w tym HIV czy HCV. Podobnie jak przy innych substancjach psychoaktywnych, ich używanie zwiększa tolerancję organizmu, więc do zapewnienia sobie podobnego stanu trzeba zwiększać dawki. Substancje te przyjmowane są również dożylnie.

Efekty uboczne ChemSex są zarówno większe jaki i bardziej nasilone niż w przypadku innych powszechnie używanych narkotyków rekreacyjnych. W wielu przypadkach, gdy dochodzi do zatrucia organizmu, osoba, która zażyła substancję nie wie nawet co to było. Duża część tych substancji nie wychodzi w testach narkotykowych a ich oddziaływanie ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Z CZYM SIĘ ŁĄCZY CHEMSEX


Chemsex wiąże się z:

 • Dłuższym seksem przez wiele godzin. Sesje mogą trwać nawet kilka dni. Powszechne jest nie spanie w tym czasie. Jest to ogromne obciążenie dla organizmu.
 • Ilością partnerów - czasami dotyczy to dwóch osób, które mają kontakty przez dłuższy czas, a czasami jest to wielu partnerów. Nowe osoby mogą dołączać i opuszczać imprezę przez kilka dni jej trwania. Brak kontroli nad zachowaniem powoduje podejmowanie bardziej niebezpiecznych form kontaktów seksualnych.
 • Nowymi formami aktywności seksualnej, których na co dzień nie stosują. Bezpieczniejszy seks jest mniej ważny, a często nieistotny. Ryzyko zwiększa się z każdym kolejnym partnerem.
 • Działaniami skoncentrowanymi tylko na kontakty seksualne. Przestają mieć znaczenie normy i własne bariery.
 • Skutkami ubocznymi obejmującymi przedawkowanie (również śmiertelne), paranoję, psychozy i utratę przytomności. Lekarze mają problem z ustaleniem jakie środki zostały przyjęte.
 • Utratą świadomości bądź też przytomności, co zwiększa ryzyko wykorzystania seksualnego.
 • Występowaniem interakcji między substancjami, trudnymi do przewidzenia (na przykład w połączeniu z alkoholem i GBL/GHB).
 • Iniekcyjnym przyjmowaniem metaamfetaminy i mefedronu, który łączy się z ryzykiem infekcji i zakażeń krwiopochodnych w tym HIV i HCV.
 • Częstszym występowaniem chorób przenoszonych drogą płciową. Obejmuje to także zakażenie HIV i HCV. Często kontakty seksualne z kilkoma partnerami zwiększają ryzyko obtarć, uszkodzeń naskórka co znacznie zwiększa ryzyko infekcji dróg rodnych.
 • Ryzykiem wielokrotnych zakażeń HCV.
 • Nieregularnym przyjmowaniem leków antyretrowirusowych (ARV) (spadek adherencji).
 • Poważnymi działaniami krótko i długoterminowymi takimi jak: niepokój, utrata wagi ciała, depresja, paranoje i psychozy.
 • Utratą stabilności materialnej (utratę pracy, zadłużenia finansowe, problemy mieszkaniowe), jak i stabilności emocjonalnej (rozstanie z partnerem i odwrócenie się od przyjaciół).

Krajowe Centrum ds. AIDS

ul. Samsonowska 1
02-829 Warszawa
tel. 022 331 77 77
www.aids.gov.pl

Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy

ul. Złota 7 lok. 21, V piętro
00-019 Warszawa
tel. +48 22 464 85 85
www.pozytywniwteczy.pl

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne

Sprawdź listę Punktów, w których możesz zrobić test na HIV oraz uzyskać fachową pomoc.

Zobacz listę

MASZ PYTANIA? NAPISZ


Masz pytania dotyczące bezpieczniejszych zachowań seksualnych, HIV lub innych chorób przenoszonych drogą płciową? Zapytaj naszych doradców. Zapewniamy dyskrecje i fachową poradę.

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

ORGANIZACJE ZAANGAŻOWANE W PROJEKT

Donator:
logo
Realizator
projektu:
logo
Partnerzy
projektu:
logo
logo
logo
logo
logo

Opracowanie i nadzór merytoryczny:
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak
socjolog, pedagog, edukator seksualny, edukator, konsultant, doradca HIV/AIDS, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.

logo

© Copyright 2016 Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. All Rights Reserved.

Strona współfinansowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS ze środków Ministerstwa Zdrowia.