CHEMSEX to nowe zjawisko które od kilku lat pojawiło się na świecie i zatacza coraz szerszy krąg również w Polsce.
CHEMSEX jest to bardzo specyficzna forma przyjmowania substancji zmieniających świadomość w celu zwiększenia doznań seksualnych. Substancje te przyjmowane są przed albo w trakcie kontaktów seksualnych szczególnie przez mężczyzn mających seks z mężczyznami (MSM). Kontakty seksualne pod wpływem środków zmieniających świadomość dotyczą używania jakiejkolwiek kombinacji substancji zawierających trzy specyficzne związki chemiczne (chems) takie jak: metaamfetamina, mefedron i GHB. Substancje te podawane są w różnej formie, także dożylnej, co zwiększa ryzyko zakażenia chorobami krwiopochodnymi.
Europejska definicja obejmuje specyficznie grupę MSM, która znacznie częściej narażona jest na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, szczególnie HIV i HCV. Wśród mężczyzn mających seks z mężczyznami odnotowuje się większą liczbę partnerów seksualnych niż w grupie osób heteroseksualnych.
CHEMSEX często łączony jest z nowymi technologiami, jak aplikacje m.in. telefoniczne służące do szybkiego znalezienia partnera seksualnego. Zamieszczane tam ogłoszenia na profilach społecznościowych zawierają dane dotyczące preferencji seksualnych, jak również dają możliwość zaznaczenia preferowanych kontaktów pod wpływem ww. środków.
Chemsex zbiera też coraz większe żniwo. Przyjmowane substancje wpływają nie tylko na funkcje seksualne, ale również na ośrodkowy układ nerwowy. Jego uszkodzenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian np. zaburzeń mowy czy psychoz. Mieszanie substancji oraz brak pewności co właściwie przyjmujemy powoduje brak możliwości przewidzenia wszystkich skutków.
Chemsex często odnosi się do kontaktów seksualnych, które niekiedy mogą być odbywane przez kilka dni. Zażywanie substancji zaczyna się np. w piątek i przez cały weekend podejmuje się kontakty z różnymi partnerami seksualnym. W tym czasie, na skutek zażytych substancji, organizm nie potrzebuje zbyt wiele snu ani jedzenia. Jest sztucznie pobudzony. Znaczne pobudzenie seksualne pozwala na podejmowanie dłuższych, bardziej zróżnicowanych kontaktów, z większą ilością partnerów seksualnych. Substancje te wpływają też na zmniejszenie lęku przed chorobami w tym HIV czy HCV. Podobnie jak przy innych substancjach psychoaktywnych, ich używanie zwiększa tolerancję organizmu, więc do zapewnienia sobie podobnego stanu trzeba zwiększać dawki. Substancje te przyjmowane są również dożylnie.
Efekty uboczne ChemSex są zarówno większe jaki i bardziej nasilone niż w przypadku innych powszechnie używanych narkotyków rekreacyjnych. W wielu przypadkach, gdy dochodzi do zatrucia organizmu, osoba, która zażyła substancję nie wie nawet co to było. Duża część tych substancji nie wychodzi w testach narkotykowych a ich oddziaływanie ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Materiał opracowany na podstawie informacji zawartych na stronie: www.chemsexsupport.com prowadzonej przez Klinikę 56 Dean Street działającej przy Szpitalu Chelsea and Westminster w Londynie. 56 Dean Street przyjmuje 13 000 pacjentów miesięcznie, z tego 7 000 to mężczyźni mający seks z mężczyznami, wśród nich jest 3 000 deklarują używanie chemii do kontaktów seksualnych. Tygodniowo diagnozuje się około 20-30 przypadków nowych zakażeń HIV u regularnych użytkowników chemsex.
Chemsex wiąże się z:
ul. Samsonowska 1
02-829 Warszawa
tel. 022 331 77 77
www.aids.gov.pl
ul. Złota 7 lok. 21, V piętro
00-019 Warszawa
tel. +48 22 464 85 85
www.pozytywniwteczy.pl
Sprawdź listę Punktów, w których możesz zrobić test na HIV oraz uzyskać fachową pomoc.
Zobacz listęMasz pytania dotyczące bezpieczniejszych zachowań seksualnych, HIV lub innych chorób przenoszonych drogą płciową? Zapytaj naszych doradców. Zapewniamy dyskrecje i fachową poradę.
Opracowanie i nadzór merytoryczny:
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak
socjolog, pedagog, edukator seksualny, edukator, konsultant, doradca HIV/AIDS, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.
© Copyright 2016 Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. All Rights Reserved.
Strona współfinansowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS ze środków Ministerstwa Zdrowia.