BEZPIECZNIEJSZE ZACHOWANIA

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNIEJSZYCH ZACHOWAŃ


W profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową, do których należy też HIV, istnieją trzy podstawowe zasady, dzięki którym bądź zmniejsza się bądź całkowicie eliminuje ryzyko zakażenia. Są to:

Abstynencja seksualna

Brak kontaktów seksualnych to dla wielu opcja najmniej pożądana bądź zupełnie niemożliwa. Ale warto się nad nią zastanowić. To, że nie ma się kontaktów, nie oznacza wcale, że nie ma się zachowań seksualnych. Całkowicie bezpieczna jest np. masturbacja lub korzystanie z Internetu w celu pobudzenia seksualnego i rozładowania napięcia (np. czaty erotyczne itp.). Aby abstynencja była skutecznym sposobem redukcji ryzyka zakażenia, ważne jest, aby tej decyzji towarzyszyły: brak zewnętrznych nacisków i/lub przymusu, świadoma decyzja o abstynencji bez ukrytych znaczeń, np. "nie uprawiam seksu z poczucia winy, strachu, wstrętu do własnego ciała" itp.

Stałe wzajemnie wierne związki dwóch osób niezakażonych HIV

Jeżeli zamierzacie stworzyć związek to przed rozpoczęciem wspólnego życia seksualnego warto zastanowić się nad wykonaniem badań w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych, np. badanie WR (zakażenie krętkiem bladym wywołującym kiłę). Badania wykonajcie razem (jeśli wcześniej obaj mieliście doświadczenia seksualne), bądź jeden z was (ten, który już rozpoczął życie seksualne bądź miał inne ryzykowne sytuacje). Jeżeli obaj jesteście zdrowi, to możecie rozpocząć budowanie związku opartego na zasadzie wzajemnej wierności. To bardzo ważne nie tylko ze względu na HIV. Zdrowe funkcjonowanie seksualne polega m. in. na połączeniu realizacji potrzeb seksualnych oraz psychologicznych i społecznych w kontakcie z jedną osobą.

Praktykowanie zachowań zmniejszających ryzyko zakażenia

Seks bezpieczniejszy to: w czasie aktywności seksualnej unikanie kontaktu z płynami ustrojowymi partnera i ochrona błon śluzowych, praktykowanie bezpieczniejszych form zachowań seksualnych z każdym partnerem o nieznanym statusie serologicznym, ograniczanie liczby kontaktów, ograniczanie liczby partnerów seksualnych oraz unikanie przygodnych i przypadkowych kontaktów seksualnych. Bezpieczniejsze formy zachowań seksualnych polegają na stosowaniu zabezpieczenia w postaci prezerwatywy a także na stosowaniu żeli i lubrykantów służących do nawilżania prezerwatyw, zrobionych na bazie wody (np. Feminum, Intimel, K-Y żel, do dostania w aptekach bez recepty). Używanie lubrykantów radykalnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia bądź pęknięcia prezerwatywy. Można je także stosować bez kondomów - ułatwiają penetrację analną. Prawidłowo przechowywana i używana prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych STI. Prezerwatywa nie chroni w 100%. Zawsze istnieje ryzyko jej pęknięcia lub uszkodzenia, szczególnie wtedy, gdy jest ona przeterminowana, nieprawidłowo przechowywana lub użyta w sposób niezgodny z instrukcją Błędy podczas używania prezerwatyw o wiele częściej zdarzają się osobom, które nie mają doświadczenia w ich stosowaniu. Osoby uczulone na lateks mogą skorzystać z prezerwatyw poliuretanowych.

PREZERWATYWA - CO WARTO WIEDZIEĆ?


Zasady używania prezerwatyw dla mężczyzn (opracowane w oparciu o zalecenia WHO "WHO/GPA/DIR/95.3: How to use the right condoms the right way"). Wybierz właściwą prezerwatywę:

  • Najlepsze są wykonane z lateksu lub z poliuretanu.
  • Jeśli masz wybór, wybierz prezerwatywę nawilżoną lubrykantem (nawilżone są mniej podatne na uszkodzenia).
  • Nie używaj lubrykantu na bazie tłuszczu. Tłuszcz rozpuszcza lateks.
  • Do seksu analnego używaj specjalnych prezerwatyw - są grubsze i mocniejsze.
  • Nowe prezerwatywy są mocniejsze od starych - jeśli przechowujesz prezerwatywę zbyt długo, traci ona swoją wytrzymałość.
  • Przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych - ciepło szybko uszkadza gumę.
  • Wyrzuć prezerwatywę jeśli jest ona wyschnięta, lepka, odbarwiona lub pochodzi z rozerwanego opakowania - dlatego przyjrzyj się jej, zanim ją użyjesz.
  • Nigdy nie używaj prezerwatywy powtórnie - tylko jeden raz.
  • Miej prezerwatywy zawsze przy sobie - nawet jeśli ich nie użyjesz, twój przyjaciel może potrzebować jednej.

Użycie prezerwatywy powinno być przedyskutowane z osobą, z którą planujesz współżycie:

  • Rozmowa na ten temat w momencie, gdy rozpoczynasz kontakt seksualny, jest mało odpowiednią chwilą: twój partner może się zezłościć, że czekałeś tak długo, może poczuć się oszukanym a także odczuć brak zaufania z twojej strony.
  • Najlepszym momentem rozpoczęcia rozmowy na temat używania prezerwatyw jest czas, gdy zaczynasz myśleć o kontakcie seksualnym z tą osobą. Planując to zabezpieczenie masz świadomość, że chronisz siebie i partnera przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, troszczysz się o swoje zdrowie i zdrowie partnera. Pokazuje to także, że jesteś świadomy zakażenia HIV i ryzyka, jakie niesie niezabezpieczony seks.
  • Osoba, z którą chcesz mieć kontakt seksualny, może na początku nie zgodzić się na użycie prezerwatywy, być może będziesz musiał użyć argumentów na poparcie swojej decyzji. Jeśli twój partner ciągle odmawia, wtedy najmądrzejszą rzeczą jest nieodbycie kontaktu. Jeśli ta osoba nie dba o swoje i twoje zdrowie, wtedy powinieneś znaleźć kogoś, kto naprawdę o to zadba.

Jeśli już zdecydowaliście się na użycie prezerwatywy i jesteście gotowi mieć kontakt seksualny, oto kilka rad jak użyć prezerwatywy:

  • Sprawdź na opakowaniu datę ważności.
  • Rozerwij ostrożnie opakowanie uważając aby nie uszkodzić samej prezerwatywy.
  • Sprawdź, w którą stronę rozwija się prezerwatywa, ale nie rozwijaj jej za mocno.
  • Przytrzymując palcami końcówkę prezerwatywy tak, aby nie było w niej powietrza, nałóż ją na członka w stanie wzwodu.
  • Wciągnij prezerwatywę na całą długość penisa po odciągnięciu napletka, przytrzymując ciągle jej koniec.
  • W trakcie stosunku sprawdzaj co jakiś czas czy prezerwatywa się nie zsunęła.
  • Bezpośrednio po wytrysku nasienia, zanim członek zwiotczeje, wyciągnij go, uważając aby prezerwatywa nie została w środku.
  • Ściągnij ostrożnie prezerwatywę uważając, aby jej zawartość się nie wylała.
  • Zawiąż prezerwatywę na supełek, zawiń w opakowanie lub papier toaletowy i wyrzuć do pojemnika na śmieci.

I na koniec jeszcze kilka uwag:

  • Prezerwatywa może być użyta tylko jeden raz.
  • Prezerwatywę nakłada się na członka w stanie erekcji.
  • Prezerwatywę nakładaj na członka zanim nastąpi kontakt narządów (penisa z odbytem) - nie w trakcie stosunku.
  • Nigdy nie używaj do nawilżania prezerwatywy kremów, tłuszczy, oliwki dziecięcej.

Krajowe Centrum ds. AIDS

ul. Samsonowska 1
02-829 Warszawa
tel. 022 331 77 77
www.aids.gov.pl

Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy

ul. Złota 7 lok. 21, V piętro
00-019 Warszawa
tel. +48 22 464 85 85
www.pozytywniwteczy.pl

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne

Sprawdź listę Punktów, w których możesz zrobić test na HIV oraz uzyskać fachową pomoc.

Zobacz listę

MASZ PYTANIA? NAPISZ


Masz pytania dotyczące bezpieczniejszych zachowań seksualnych, HIV lub innych chorób przenoszonych drogą płciową? Zapytaj naszych doradców. Zapewniamy dyskrecje i fachową poradę.

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

ORGANIZACJE ZAANGAŻOWANE W PROJEKT

Donator:
logo
Realizator
projektu:
logo
Partnerzy
projektu:
logo
logo
logo
logo
logo

Opracowanie i nadzór merytoryczny:
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak
socjolog, pedagog, edukator seksualny, edukator, konsultant, doradca HIV/AIDS, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.

logo

© Copyright 2016 Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. All Rights Reserved.

Strona współfinansowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS ze środków Ministerstwa Zdrowia.