W profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową, do których należy też HIV, istnieją trzy podstawowe zasady, dzięki którym bądź zmniejsza się bądź całkowicie eliminuje ryzyko zakażenia. Są to:
Brak kontaktów seksualnych to dla wielu opcja najmniej pożądana bądź zupełnie niemożliwa. Ale warto się nad nią zastanowić. To, że nie ma się kontaktów, nie oznacza wcale, że nie ma się zachowań seksualnych. Całkowicie bezpieczna jest np. masturbacja lub korzystanie z Internetu w celu pobudzenia seksualnego i rozładowania napięcia (np. czaty erotyczne itp.). Aby abstynencja była skutecznym sposobem redukcji ryzyka zakażenia, ważne jest, aby tej decyzji towarzyszyły: brak zewnętrznych nacisków i/lub przymusu, świadoma decyzja o abstynencji bez ukrytych znaczeń, np. "nie uprawiam seksu z poczucia winy, strachu, wstrętu do własnego ciała" itp.
Jeżeli zamierzacie stworzyć związek to przed rozpoczęciem wspólnego życia seksualnego warto zastanowić się nad wykonaniem badań w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych, np. badanie WR (zakażenie krętkiem bladym wywołującym kiłę). Badania wykonajcie razem (jeśli wcześniej obaj mieliście doświadczenia seksualne), bądź jeden z was (ten, który już rozpoczął życie seksualne bądź miał inne ryzykowne sytuacje). Jeżeli obaj jesteście zdrowi, to możecie rozpocząć budowanie związku opartego na zasadzie wzajemnej wierności. To bardzo ważne nie tylko ze względu na HIV. Zdrowe funkcjonowanie seksualne polega m. in. na połączeniu realizacji potrzeb seksualnych oraz psychologicznych i społecznych w kontakcie z jedną osobą.
Seks bezpieczniejszy to: w czasie aktywności seksualnej unikanie kontaktu z płynami ustrojowymi partnera i ochrona błon śluzowych, praktykowanie bezpieczniejszych form zachowań seksualnych z każdym partnerem o nieznanym statusie serologicznym, ograniczanie liczby kontaktów, ograniczanie liczby partnerów seksualnych oraz unikanie przygodnych i przypadkowych kontaktów seksualnych. Bezpieczniejsze formy zachowań seksualnych polegają na stosowaniu zabezpieczenia w postaci prezerwatywy a także na stosowaniu żeli i lubrykantów służących do nawilżania prezerwatyw, zrobionych na bazie wody (np. Feminum, Intimel, K-Y żel, do dostania w aptekach bez recepty). Używanie lubrykantów radykalnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia bądź pęknięcia prezerwatywy. Można je także stosować bez kondomów - ułatwiają penetrację analną. Prawidłowo przechowywana i używana prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych STI. Prezerwatywa nie chroni w 100%. Zawsze istnieje ryzyko jej pęknięcia lub uszkodzenia, szczególnie wtedy, gdy jest ona przeterminowana, nieprawidłowo przechowywana lub użyta w sposób niezgodny z instrukcją Błędy podczas używania prezerwatyw o wiele częściej zdarzają się osobom, które nie mają doświadczenia w ich stosowaniu. Osoby uczulone na lateks mogą skorzystać z prezerwatyw poliuretanowych.
Zasady używania prezerwatyw dla mężczyzn (opracowane w oparciu o zalecenia WHO "WHO/GPA/DIR/95.3: How to use the right condoms the right way"). Wybierz właściwą prezerwatywę:
Użycie prezerwatywy powinno być przedyskutowane z osobą, z którą planujesz współżycie:
Jeśli już zdecydowaliście się na użycie prezerwatywy i jesteście gotowi mieć kontakt seksualny, oto kilka rad jak użyć prezerwatywy:
I na koniec jeszcze kilka uwag:
ul. Samsonowska 1
02-829 Warszawa
tel. 022 331 77 77
www.aids.gov.pl
ul. Złota 7 lok. 21, V piętro
00-019 Warszawa
tel. +48 22 464 85 85
www.pozytywniwteczy.pl
Sprawdź listę Punktów, w których możesz zrobić test na HIV oraz uzyskać fachową pomoc.
Zobacz listęMasz pytania dotyczące bezpieczniejszych zachowań seksualnych, HIV lub innych chorób przenoszonych drogą płciową? Zapytaj naszych doradców. Zapewniamy dyskrecje i fachową poradę.
Opracowanie i nadzór merytoryczny:
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak
socjolog, pedagog, edukator seksualny, edukator, konsultant, doradca HIV/AIDS, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.
© Copyright 2016 Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. All Rights Reserved.
Strona współfinansowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS ze środków Ministerstwa Zdrowia.