przy Specjalistycznej Przychodni Internistycznej SPZLO
Jagiellońska 34, 03-719 Warszawa
Punkt jest czynny w następujących godzinach: pn. 16.00-19.00, cz. 16.00-19.00
UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.
To, że osoba miała ryzykowne zachowanie nie jest jednoznaczne z faktem zakażenia. Ale pewność, że jest się zdrowym, można mieć tylko po wykonaniu badania, które w skrócie nazywa się testem na HIV. Do badania nie można nikogo zmusić. To powinna być osobista decyzja każdego, kto myśli o wykonaniu testu. Każda osoba ma prawo do poznania swojego statusu serologicznego. Ma też prawo do tego, aby nie chcieć się dowiedzieć o tym, czy jest zakażona czy nie. Ale wtedy musi pamiętać o tym, że powinna traktować siebie jako osobę potencjalnie zakażoną i w związku z tym nie narażać innych na zakażenie.
Testy stosowane powszechnie na całym świecie szukają we krwi osoby badanej przeciwciał, a nie samego wirusa, badania nie powinno się wykonywać bezpośrednio po ryzykownym zachowaniu. Jeśli doszło do zakażenia, organizm potrzebuje trochę czasu na wyprodukowanie odpowiedniej liczby przeciwciał. Mówiąc o testowaniu należy rozróżnić dwie sprawy: wczesne wykrycie zakażenia (gdy prawdopodobieństwo zakażenia jest wysokie) oraz wykluczenie zakażenia. W Polsce najczęściej stosowane są testy IV generacji, które mogą wykryć zakażenie nawet 3- 4 tygodnie od ryzykownego zachowania. Jeśli mamy wynik ujemny (wskazujący na brak zakażenia) zgodnie z polskimi wytycznymi1, jest on w pełni wiarygodny, jeśli został wykonany 12 tygodni od podjętego ryzyka.
Podczas badania pobierana jest krew żylna, najczęściej ze zgięcia w ramieniu. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo, niepotrzebne jest skierowanie od lekarza ani książeczka ubezpieczeniowa. Coraz bardziej powszechne są też szybkie testy wykonywane z krwi z palca. Ich wynik jest już po 30 minutach.
Badania można zrobić w różnych miejscach: w prywatnych laboratoriach, punktach krwiodawstwa. Są też specjalne punkty konsultacyjno-diagnostyczne. To miejsca, gdzie w profesjonalny i dyskretny sposób dowiecie się wszystkich niezbędnych informacji o HIV oraz bezpłatnie i anonimowo wykonacie test. Adresy punktów na www.aids.gov.pl.
ul. Samsonowska 1
02-829 Warszawa
tel. 022 331 77 77
www.aids.gov.pl
ul. Złota 7 lok. 21, V piętro
00-019 Warszawa
tel. +48 22 464 85 85
www.pozytywniwteczy.pl
Sprawdź listę Punktów, w których możesz zrobić test na HIV oraz uzyskać fachową pomoc.
Zobacz listęMasz pytania dotyczące bezpieczniejszych zachowań seksualnych, HIV lub innych chorób przenoszonych drogą płciową? Zapytaj naszych doradców. Zapewniamy dyskrecje i fachową poradę.
Opracowanie i nadzór merytoryczny:
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak
socjolog, pedagog, edukator seksualny, edukator, konsultant, doradca HIV/AIDS, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.
© Copyright 2016 Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. All Rights Reserved.
Strona współfinansowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS ze środków Ministerstwa Zdrowia.