GDZIE ZROBIĆ TEST

Odwiedź nasz Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny

przy Specjalistycznej Przychodni Internistycznej SPZLO
Jagiellońska 34, 03-719 Warszawa

Punkt jest czynny w następujących godzinach: pn. 16.00-19.00, cz. 16.00-19.00

UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.

GDZIE ZROBIĆ TEST


To, że osoba miała ryzykowne zachowanie nie jest jednoznaczne z faktem zakażenia. Ale pewność, że jest się zdrowym, można mieć tylko po wykonaniu badania, które w skrócie nazywa się testem na HIV. Do badania nie można nikogo zmusić. To powinna być osobista decyzja każdego, kto myśli o wykonaniu testu. Każda osoba ma prawo do poznania swojego statusu serologicznego. Ma też prawo do tego, aby nie chcieć się dowiedzieć o tym, czy jest zakażona czy nie. Ale wtedy musi pamiętać o tym, że powinna traktować siebie jako osobę potencjalnie zakażoną i w związku z tym nie narażać innych na zakażenie.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIA?


Testy stosowane powszechnie na całym świecie szukają we krwi osoby badanej przeciwciał, a nie samego wirusa, badania nie powinno się wykonywać bezpośrednio po ryzykownym zachowaniu. Jeśli doszło do zakażenia, organizm potrzebuje trochę czasu na wyprodukowanie odpowiedniej liczby przeciwciał. Mówiąc o testowaniu należy rozróżnić dwie sprawy: wczesne wykrycie zakażenia (gdy prawdopodobieństwo zakażenia jest wysokie) oraz wykluczenie zakażenia. W Polsce najczęściej stosowane są testy IV generacji, które mogą wykryć zakażenie nawet 3- 4 tygodnie od ryzykownego zachowania. Jeśli mamy wynik ujemny (wskazujący na brak zakażenia) zgodnie z polskimi wytycznymi1, jest on w pełni wiarygodny, jeśli został wykonany 12 tygodni od podjętego ryzyka.

JAK WYGLĄDA BADANIE?


Podczas badania pobierana jest krew żylna, najczęściej ze zgięcia w ramieniu. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo, niepotrzebne jest skierowanie od lekarza ani książeczka ubezpieczeniowa. Coraz bardziej powszechne są też szybkie testy wykonywane z krwi z palca. Ich wynik jest już po 30 minutach.

GDZIE MOŻNA ZROBIĆ TEST?


Badania można zrobić w różnych miejscach: w prywatnych laboratoriach, punktach krwiodawstwa. Są też specjalne punkty konsultacyjno-diagnostyczne. To miejsca, gdzie w profesjonalny i dyskretny sposób dowiecie się wszystkich niezbędnych informacji o HIV oraz bezpłatnie i anonimowo wykonacie test. Adresy punktów na www.aids.gov.pl.

Krajowe Centrum ds. AIDS

ul. Samsonowska 1
02-829 Warszawa
tel. 022 331 77 77
www.aids.gov.pl

Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy

ul. Złota 7 lok. 21, V piętro
00-019 Warszawa
tel. +48 22 464 85 85
www.pozytywniwteczy.pl

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne

Sprawdź listę Punktów, w których możesz zrobić test na HIV oraz uzyskać fachową pomoc.

Zobacz listę

MASZ PYTANIA? NAPISZ


Masz pytania dotyczące bezpieczniejszych zachowań seksualnych, HIV lub innych chorób przenoszonych drogą płciową? Zapytaj naszych doradców. Zapewniamy dyskrecje i fachową poradę.

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy!

ORGANIZACJE ZAANGAŻOWANE W PROJEKT

Donator:
logo
Realizator
projektu:
logo
Partnerzy
projektu:
logo
logo
logo
logo
logo

Opracowanie i nadzór merytoryczny:
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak
socjolog, pedagog, edukator seksualny, edukator, konsultant, doradca HIV/AIDS, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.

logo

© Copyright 2016 Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. All Rights Reserved.

Strona współfinansowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS ze środków Ministerstwa Zdrowia.